صفحه نخست / ستاره ها / اسطوره فوتبال؛ طلای ناب از سرزمین نقره/ جنون محض از جنس عشق

اسطوره فوتبال؛ طلای ناب از سرزمین نقره/ جنون محض از جنس عشق

نابغه فوتبال، خدای فوتبال، مجنون فوتبال و هزاران هزار لقب دیگر هیچکدام و به معنای واقعی هیچکدام به اندازه دیگو مارادونا لایق ارزش گذاری برای یک بازیکن فوتبال نیست. برای ما اسیران و دلدادگان داغ دیده فوتبال هیچ واژه و معنی بالاتر از مارادونا وجود ندارد. عشق، جنون، زیبایی، هیجان، پرستش، خون و زندگی را در ساق هایی دیده ایم که هرگاه پا به توپ می شد تولدی جدید در تک تک لحظه های وجودی ما مجنونان فوتبال رخ می داد.

مغز ما طرفداران فوتبال با تک تک حرکات دن دیگو سرشار شده است. خاطرات و احساساتی را در خود جای داده است که هر لحظه برای دیدن مجدد آن ها از خدای خود خواهش و تمنا داریم اما همانطور که تمامی برکات هستی تک و تنها هستند مارادونا نیز به سان نعمتی جاودانه برای ما عاشقان اسیر فوتبال تک، تنها و بی همتا است.

دیگو مارادونا
دیگو مارادونا

 

سالهای حضور دیگو آرماندومارادونا در چمن سبز عصری مملو از احساس و زیبایی که جریانی ماورای وجودی فوتبال و هر آنچه در آن است را پدید آورد. به راستی که مارادونا فراتر از فوتبال و در واقع خود احساس ناب توپ گرد در قطره به قطره اتم های وجودی هر فوتبالدوستی است.

بزدلان بارها بیش از موعد مرگشان می میرند اما مارادونا به قدری شجاع بود که هر کسی را بر سر راه خود میدید  کشت، نابود کرد و از یادها برد تا فقط خودش در تمامی اذهان بی رمق دهه های 80 و 90 میلادی بماند و تاریخی را بسازد که به رویایی زیبا و بازگو شونده برای تمامی پسرانی که فوتبال را با پاها و ساق های او شناختند بدل شود.

دیگو مارادونا
دیگو مارادونا

او به تمامی دلدادگان مکتب دنیای توپ گرد آموخت که چگونه از هر فوتبال و قدرت غیر قابل تطبیقی، به ذات ارضا کننده آن دست یابیم و از آن حماسه ای بسازیم که هیچ شاعرو نویسنده ای نتوانسته آن را در وجود مخاطبان خود نقش دهد. رقص با توپ در دیدارهای جام جهانی 1986 و 1990 به مانند نمایش نامه ای بود که بی هیچ اقتباسی جاودانگی را به معنای واقعی کلمه برای خود خرید.

سینما برای سینماگرها، موسیقی برای آهنگسازها، ادبیات برای نویسنده ها، ژورنالیستها، سیاسیون و همه و همه روزی و روزگاری با مارادونا خود را معرفی کرده اند بله این خدای فوتبال در هر مکتبی دستی بر آتش گذاشته تا داغی احساس ناب فوتبال را به تمامی عرصه های مغرور خودشناسان و دگر شناسان بنمایاند.

مهم نیست با دست آلوده به خون یا عرق حماسه ای را بسازی که بارها دیده شود مهم این است که هنگامی که کسی عطش عشق دارد چه دستی بی ریا آن را به تو هدیه دهد و تو بتوانی به مرحله ای از ارضای روحی برسی که به سان دیوانه ای ژولیده خود را غرق در مسیر زندگی یابی. مارادونا تمام آن چیزی را که یک شخص از فوتبال و زندگی خواهان بود را بدون هیچگونه دغلی به او می داد تا به تمامی دنیا بفهماند که اوست که بالاتر از فوتبال قرار دارد.

دیگو مارادونا
دیگو مارادونا

فقط قادرترین ها بقا می یابند، اما این جمله اگر در مورد تنها قادر صدق می کرد تنها باقی مانده عرصه فوتبال تاریخ مارادونایی بود که با پاهایش فوتبال را احساس بخشید و با دست هایش تاریخ را لذت بخشید دست هایی که بریتانیا را به مرز نابودی کشاند دست هایی از جانب خدا و بر شانه های مردان سرزمین نقره که طلایی ترین طلای خود را در عین بی آلایشی بدست آوردند.

او بهترین دوست فوتبال و بهترین دشمن خودش بود. بهترین ها همواره عاجزانه دنبال کننده خدای فوتبال بودند تا معنی واقعی این واژه را به جهان هستی عرضه دارند. ابر ستاره فراتر از هر چیز و هر ستاره ای بود. جواهر ابدی فوتبال جهان هیچ گاه از یاد نسلی نخواهد رفت که فوتبال را با او شناختند و با او فکر کردند، راه رفتند، خوردند، خوابیدند و حتی نفس کشیدند تا بفهمند آن چه را که خدا به آن ها داده است نمادی از خود در چمن سبز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super