صفحه نخست / گوناگون / موثرترین میوه در کاهش پیری

موثرترین میوه در کاهش پیری

در تحقیقات جدید در بسیاری از میوه ها مانند سیب و توت زمینی و ترکاری ترکیب طبیعی یافت شده است که روند پیری را کاهش می دهد.

یکی از عوامل کلیدی در فرآیند پیری، «پیری سلولی» است. وقتی که سلولی وارد این مرحله می شود دیگر قادر به تقسیم نیست.

چیزی که در نهایت اتفاق می افتد، سلول سیگنال های التهابی منتشر می کند و سیستم ایمنی بدن را تحریک می کنند که سلول آسیب دیده را از بین ببرند.

بدن های جوان تر می توانند به راحتی سلول های پیری را حذف کنند، اما با افزایش سن، سیستم های بدن برای این کار ناکارامد تر می شوند.

این انباشت سلول های آسیب دیده موجب التهاب خفیف و سپس تجزیه بافت می شود.

محققان در مطالعات قبلی که در مجله «Nature Medicine» منتشر شده است دریافتند که سنولیتیک ها مولکولهایی که سلول های پیری را هدف قرار می دهند و از بین می برند و فرایند پیری را کند می کنند- می توانند به طور موثری طول عمر و سلامت افراد را بهبود بخشند. استفاده از این مولکولها حتی اگر با تاخیر و در سال های بعد عمر صورت گیرد باز هم می تواند بر کاهش روند پیری سلول ها تاثیر مثبت بگذارد.

در تحقیقی که به تازگی انجام شد دانشمندان به دنبال این بودند که دریابند کدام نوع از مولکول های سنولیتیک نقش موثرتری در کاهش روند پیری دارد.

«پل دی. رابینز»، استاد دانشگاه مینه سوتا، یکی از محققان این پژوهش می گوید: «فیستیین یکی از موثرترین مولکول های سنولیتیک است که به شکل طبیعی در بسیاری از سبزیجات و میوه ها از جمله سیب، توت زمینی، پیاز و بادرنگ وجود دارد. وقتی دانشمندان موش ها را با مولکول های «فیستیین» تیمار کردند مشاهده کردند که میزان سلول های پیری کاهش یافت، طول عمر افزایش یافت و سلامت عمومی موش ها هم بهبود پیدا کرد.

نتایج این مطالعه بیانگر این واقعیت است که انسان ها می توانند سلامت عمومی خود را حتی تا پایان عمر بهبود ببخشند.

به نقل از «مدیکال نیوز تودی»، رابینز می گوید این تنها اولین گام در این سفر پژوهشی طولانی است، توجه داشته باشید که هنوز سوالات زیادی برای بررسی وجود دارد، از جمله اینکه دوز مناسب چقدر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super