صفحه نخست / گوناگون / چه چیزی در چهارمغز وجود دارد که استرس را تسکین می‌دهد؟

چه چیزی در چهارمغز وجود دارد که استرس را تسکین می‌دهد؟

وقتی محققان به بررسی فواید چهارمغز می‌پردازند معمولا بالای محتوای امگا 3 آن تمرکز و تاکید می‌کنند.

امگا 3 موجود در چهارمغز ، اسیدهای چرب کوتاه زنجیره‌اند اما اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهیهای چرب و روغن ماهی، بلند زنجیر‌ه‌اند. هنوز مشحص نیست که کدام بردیگری برتری دارد اما تحقیقات نشان می‌دهد هر دو فواید خاص خود را دارند.

در واقع تحقیقات پیشین نشان داده بود آلفالینولئیک اسید که امگا 3 اصلی چهارمغز است، عملکرد رگهای خونی را بهبود داده توانایی‌شان برای گشاد شدن را تقویت می‌کند. این می‌تواند توجیه کند که چهارمغز چگونه از واکنش قلبی و عروقی به استرس کم می‌کند.

همچنین مطالعات گذشته نشان داده بودند که این چربیهای سالم از التهاب درون دیواره‌ی رگها می‌کاهند که همه‌ی اینها اتفاق‌های خوبی برای سلامت قلب و واکنش نسبت به استرس است.

درمورد توجیه و چگونگی اثر چهارمغز بر خلق و خو هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست. اما چهارمغز شکلی مانند مغز دارد و این بی‌دلیل نیست! مطالعات نشان می‌دهند ترکیباتی در چهارمغز وجود دارد که می‌تواند فرایند پیری مغز را کُند کند.

این تاثیر می‌تواند تا حدودی ناشی از امگا 3 چهارمغز باشد، اما پلی فنول‌هایی که با خوردن یک مشت چهارمغز نصیب‌تان می‌شود نیز این میان نقش دارند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند پلی فنول‌های چهارمغز می‌توانند ارتباط میان سلول‌های عصبی را بهبود داده و به کاهش تشکیل پروتئین‌های آسیب دیده و به دردنخور کمک کنند. تجمع پروتئین‌‌های آسیب دیده، علت برخی از انواع زوال عقل است.

پلی فنول‌ها چه هستند؟ پلی فنول‌‌ها گروه متنوعی از ترکیباتی با فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی‌اند. ما می‌دانیم که استرس اکسیداتیو و التهاب، در فرایند پیری مغز نقش دارند و اینکه مغز، به دلیل ملزوم بودن به متابولیسم زیاد، رادیکال‌های آزاد فراوانی تولید می‌کند.

در واقع، فعالیت مغز، 20 درصد از نرخ متابولیک در حالت استراحت را تشکیل می‌دهد! بنابراین خوردن یک مشت چهارمغز در روز می‌تواند راه خوبی برای تقویت سلامت مغز باشد و خوش اخلاق‌تر شدن باشد!

سایر مواد شیمیایی مفید در چهارمغز

چهارمغز منبع فوق‌العاده‌ای از ترکیباتی با پتانسیل فعالیت بیولوژیکی است. چهارمغز علاوه بر پلی فنول‌، تانین‌های گوناگون، کاروتنوئیدها، ترکیبات سولفور و ملاتونین نیز دارد.

ضمنا چهارمغز سرشار از ویتامین E، اسید فولیک و طیف متنوعی از مواد معدنی است. با مصرف چهارمغز می‌توانید مقدار متعادلی پروتئین گیاهی و فیبر دریافت کنید. چهارمغز حاوی فیبری به نام پکتین است که به کنترل اشتها کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super