صفحه نخست / گوناگون / ضررهای نوشیدن بیش از حد چای در زمستان

ضررهای نوشیدن بیش از حد چای در زمستان

کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند نوشیدن بیش از اندازه چای و آبمیوه می‌تواند سبب آسیب گرده ای با ایجاد فشار بر این عضو بدن شود.

آمار‌ها نشان می‌دهند افرادی که بیش از اندازه چای یا آبمیوه‌های صنعتی مصرف می‌کنند، ۶۱ فیصد بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های گرده قرار دارند.

نوشابه‌های شیرین، آبمیوه‌های صنعتی و حتی چای می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های گرده را در افراد افزایش دهد، کارشناسان اعلام کرده‌اند قند موجود در نوشیدنی‌های صنعتی سبب افزایش وزن، فشارخون بالا، استعمال سیگرت ، ابتلا به دیابت، نداشن فعالیت بدنی منظم و مقاومت به انسولین در درازمدت می‌شود که درنهایت نارسایی وآسیب گرده را به همراه خواهد داشت.

آمار‌ها نشان می‌دهند هرساله حدود ۴۰ تا ۴۵ هزار مرگ و میر تنها در کشور انگلستان به دلیل ابتلا به بیماری‌های گرده روی‌ می‌دهد.
بررسی درباره اثرگذاری مصرف نوشیدنی‌های صنعتی و چای بر بروز نارسایی گرده به وسیله دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز با مطالعه برروی سه هزار و سه زن و مرد آمریکایی انجام شده است.
سن متوسط داوطلبان ۵۴ سال، سالم و مبتلا به بیماری‌های گرده نبوده‌اند، کارشناسان در طول چند سال رژیم خوراکی این افراد را مورد بررسی قرار داده و دریافتند از میان داوطلبان، آن دسته که در رژیم خوراکی خود مصرف مقادیر بالای چای و آبمیوه‌های صنعتی را داشته‌اند بیش از دیگران دچار مشکل نارسایی گرده شده‌اند.

سدیم و نمک موجود درخوراکی‌ها خود به تنهایی عامل ابتلا به بیماری‌های گرده به میزان ۹ فیصد است. افزون بر نوشابه‌های گازدار و آبمیوه‌های شیرین صنعتی، مصرف بیش از اندازه آب‌های طعم دار با گاز یا میوه‌های مختلف هم می‌تواند زمینه ساز ابتلای افراد به بیماری‌های گرده شود.
ابتلا به فشارخون بالا سبب وارد آمدن فشار به گرده و بروز نارسایی و از کارافتادگی آن می‌شود، از جمله بیماری‌های گرده ، بیماری CKD یا نارسایی مزمن گرده را می‌توان نام برد که به تدریج سبب از کار افتادن گرده و عملکرد آن می‌شود.

گرده ها وظیفه دفع مواد زائد و مایعات اضافی از خون را برعهده دارند و به تنظیم فشارخون کمک می‌کنند.
در اثر ابتلا به CKD، گرده ها قابلیت عملکردی خود را از دست می‌دهند و مواد زائد در جریان خون انباشت می‌شود.

نتیجه‌های این پژوهش در مجله بالینی انجمن نفرولوژی آمریکا منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super