صفحه نخست / ستاره ها / از کشتی چپنکی ینگی قلعه تا آرزوی کسب مدال از بازیهای المپیک جهانی

از کشتی چپنکی ینگی قلعه تا آرزوی کسب مدال از بازیهای المپیک جهانی

رشاد نام دارد و آرین تخلص می کند، جوان خوش برخورد، مصمم وبا اراده است. از چهار سال است که منحیث مربی ورزش در مدیریت تربیت بدنی و ورزش ولایت تخار بگونه رسمی کار می کند.
رشاد آرین در دوران مکتب علاقه زیاد به ورزش داشت، به گفته خودش وقتی جوانان را در میدان های خاکی ینگی قلعه میدید که با هم کشتی می گیرند و دست برنده ها را بالا می کردند انگیزه برایش پیدا می شد تا او هم روزی در میدان مسابقه ورزش دستش بلند شود. این انگیزه باعث آن شد که رشاد نه تنها یک ورزشکار خوب ، یک مدال آور و یک قهرمان شود، بلکه تحصیلات عالی خویش را هم در دانشکده تریبت بدنی و سپورت دانشگاه تعلیم و تربیه شهید برهان الدین ربانی به اتمام برساند و منحیث یک کادر ورزش در جامعه عرض اندام کند.
آقای رشاد اکنون افتخار عضویت تیم ملی جودو را دارد.
وی در مورد فعالیت ها و دستآوردهای ورزشی اش چنین گفت:
قبل از اینکه به ورزش جودو آغاز کنم، کشتی چپنکی، کورش و فوتبال را هم کم کم تمرین و فعالیت نموده ام. چون تکنیک های کورش با جودو تا جایی مشابه است، خواستم شامل ورزش جودو شوم، چون جودو یک ورزش المپیکی و جایگاه خوب جهانی دارد.
وی آموزش های ابتدایی جودو را در سال 2013 نزد استاد ذکریا اسدی یکی از استادان ارشد جودو در کابل آغاز کرد و تا کنون این افتخار را حفظ نموده است.
اینکه طی این مدت آقای رشاد چی دستآوردهای ملی و بین المللی دارد، چنین میگوید:
7 سال است که عضویت تیم ملی را دارم، در تمام مسابقات ملی که همه ساله از طرف فدراسیون برگزار شده در وزن خود مقام اول را گرفته ام و اکنون هم در وزن 73 کیلوگرام قهرمان کشور می باشم.
وی در مورد مسابقات خارجی و دستاوردهایش نیز اشاره نموده گفت:
درمسابقات خارجی زیادی به کشورهای سریلانکا، هند، تایلند، ازبکستان، قزاقستان، آذرباییجان، اندونیزیا ایران شرکت نموده ام. یک مدال نقرہ از مسابقات سیف گیم جنوب آسیا دارم، از مسابقات جهانی Grand prixe ازبکستان مقام پنجم را گرفتم ، درمسابقات کسب سهمیه برای المپیک ریو ٢٠١٦ نیز شرکت کردم و درمسابقات المپیک آسیایی جاکارتا درسال 2018 نیز شرکت داشتم. اما به دلیل بلند بودن سطح بازیها نتوانستم مدال بگیرم. چون حریفان ما نسبت به ما از امکانات و حمایت های بیشتر برخوردار بودند.
آقای رشاد اکنون در ولایت تخار به فعالیت های ورزشی اش ادامه میدهد تا بتواند این ورزش دلخواه اش را بیشتر از پیش بیاموزد و سایر جوانان را تشویق نماید تا ورزش کنند.
اما از چالشهایی که در این عرصه دارد نیز زبان می گشاید و میگوید:
نبود ترینر یا مربی ورزیده در ولایت تخار، نبود مکان مناسب تمرینی، عدم حمایت مسؤلان و مشکلات اقتصادی مانع اصلی در مسیر فعالیت ورزشی ماست.
من فعلا در ولایت تخار تمرینات خود را انجام میدهم نی کدام مربی دارم و نه کدام اسپانسر خود برای تمریناتم اسپانسر هستم و هم مربی خود. اکثر تمرینات خود را از ویدیو و مبارزات ورزشکاران کشورهای خارجی تماشا کرده تمرینات خود را مطابق آن انجام میدهم.
آقای رشاد دارای استعداد خوب است، انگیزه زیاد برای قهرمانی دارد ولی نبود امکانات و تسهیلات مانع این هدف بزرگش شده است.
این ورزشکار جوان آرزوی کسب مدال از بازیهای المپیک جهانی را دارد. ولی میگوید:
من به حیث یک ورزشکار برای تان وعده می سپارم اگر امکانات درست و یک مربی خوب برای تمرینات داشته باشم و حمایت مادی شوم انشاالله امید واری این را دارم که از بازیهای المپیک جهانی به کشور خود مدال کسب کنم.
آقای رشاد آرین در سال 1371 در ولسوالی ینگی قلعه ولایت تخار پا به عرصه حیات گذاشته، مکتب را تا صنف دوازدهم در لیسه ینگی قلعه خوانده و تحصیلات عالی خویش را در دانشکده تربیت بدنی و سپورت دانشگاه تعلیم و تربیه کابل به درجه لیسانس به فرجام رسانیده است.
عارف پیمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super