صفحه نخست / ستاره ها / تاریخچه کوپا آمریکا؛ انقلاب مِی، آنفلوانزای خوکی و تغییرات فراوان!

تاریخچه کوپا آمریکا؛ انقلاب مِی، آنفلوانزای خوکی و تغییرات فراوان!

از روز جمعه ۱۴ جون ۲۰۱۹ (بامداد شنبه ۲۵ جوزا به وقت کابل) در برازیل، چهل‌و‌ششمین دوره رقابت‌های کوپا آمریکا کلید  خورد، تورنمنتی که بیش از ۱۰۰ سال از شروع آن می‌گذرد و قدیمی‌ترین تورنمنت ملی تاریخ فوتبال به شمار می‌رود.

شروعی به بهانه سالگرد یک انقلاب

در اوایل قرن بیستم اولین دوره مسابقات ملی در آمریکای جنوبی زیر نظر کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی (CONMEBOL) در آرجانتین برگزار شد. پس از اینکه در سال ۱۹۱۰ آرجانتینی‌ها پیشنهاد برگزاری یک تورنمنت به مناسبت سالگرد «انقلاب ماه مِی» را دادند کشورهای برازیل، اروگوئه و چیلی هم به کنفدراسیون قاره پیوستند و سرانجام در سال ۱۹۱۶ تورنمنتی شکل گرفت که تنها همین ۴ تیم را به‌عنوان شرکت‌کننده داشت. تیم‌ها در یک گروه با هم مصاف دادند و در نهایت هم اروگوئه با کسب بیشترین امتیاز اولین قهرمانی‌اش را به‌دست آورد.

 

بعد از اینکه دوره اول با استقبال مواجه شد، «هکتور ریواداویا» رئیس فدراسیون فوتبال اروگوئه پیشنهاد برگزاری همیشگی این تورنمنت را داد. یک سال بعد با همان ۴ تیم مسابقات در اروگوئه برگزار شد و دوباره این تیم به قهرمانی دست پیدا کرد. بعد از شیوع آنفلوانزای خوکی در سال ۱۹۱۸ در ریودوژانیرو مسابقاتی که قرار بود در برازیل برگزار شود لغو شد تا با یک سال تأخیر سلسائو در سومین دوره در خانه خودش قهرمان شود. یعنی نخستین قهرمانی تاریخ برازیل در این مسابقات دقیقاً به ۱۰۰ سال قبل برمی‌گردد که به همین مناسبت در کوپا آمریکا ۲۰۱۹ سلسائو پیراهنی با طرح آن دوره برتن خواهد کرد.

 

 

سال ۱۹۲۰ در حالی که هنوز تیم‌های شرکت‌کننده همان ۴ تیم اولیه بودند، این مرتبه در چیلی هم اروگوئه قهرمان شد. سال ۱۹۳۰ پس از اینکه نخستین دوره جام‌جهانی برگزار شد، دشمنی بین فدراسیون‌های فوتبال دو کشور آرجانتین و اروگوئه مانع از برگزاری مسابقات برای چند سال شد تا اینکه سال ۱۹۳۵ بعد از ۶ سال وقفه دوباره جام قهرمانی آمریکای جنوبی از سر گرفته شد. سال ۱۹۳۹ هم پرو نخستین تیمی بود که قهرمانی را از انحصار اروگوئه، آرجانتین و برازیل درآورد. به‌تدریج تعداد تیم‌های حاضر در رقابت‌ها با پیوستن همه کشورها به کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی بیشتر شد.

 

دوران کوپا آمریکا و طلسم‌شکنی‌های برازیل و آرجانتین

جام قهرمانی آمریکای جنوبی تا سال ۱۹۶۷ اگرچه در برخی دوره‌های نامنظم و به‌جای هرسال با فاصله ۴ ساله برگزار شد، اما تا سال ۱۹۶۷ ادامه پیدا کرد. حتی تیم‌هایی مثل پاراگوئه و بولیوی هم تا این سال حداقل یک قهرمانی کسب کردند. در این بین ۲ مرتبه برگزاری مسابقات در سال ۱۹۵۹ هم جالب بود که یک مرتبه آرجانتین در مسابقات ماهِ مارچ به میزبانی همین کشور و با حضور ۷ تیم و یک مرتبه اروگوئه در مسابقاتی که در اکوادور با حضور ۵ تیم برگزار شده بود، قهرمان شدند. سرانجام تحت‌تأثیر نام تورنمنت باشگاهی آمریکای جنوبی که در سال ۱۹۵۹ با نام کوپا لیبرتادورس آغاز به کار کرده بود، نام تورنمنت ملی قاره هم به کوپا آمریکا تغییر یافت. همه ۱۰ کشور قاره هم از سال ۱۹۷۵ که اولین دوره‌ای بود که مسابقات با نام کوپا آمریکا برگزار می‌شد، شرکت کردند. البته هنوز مشکلاتی وجود داشت. در تورنمنت سال ۱۹۷۵ کشور میزبان وجود نداشت و مسابقات در چند ماه به صورت رفت و برگشتی در همه کشورها برگزار شد. ۳ دوره به همین ترتیب و با فاصله ۴ سال برگزار شد که پرو، پاراگوئه و اروگوئه قهرمان‌های این ۳ دوره بودند. پس از اعتراض تیم‌ها به این روش، باز هم کوپا آمریکا دستخوش تغییر شد. در سال ۱۹۸۶ کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی دوباره یک کشور را به‌عنوان میزبان انتخاب کرد و از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۱ هم هر ۲ سال یک بار شاهد برگزاری مسابقات بودیم. کوپا آمریکای ۱۹۸۷ هم نخستین دوره‌ای بود که بیشتر مورد توجه قرار گرفت و حتی در اروپا و آمریکای شمالی پخش تلویزیونی داشت، دوره‌ای که آرجانتین قهرمانِ جام‌جهانی میزبانش شده بود، اما نتوانست عملکرد خوب سال ۱۹۸۶ در مکزیک را ارائه کند و با شکست از اروگوئه قهرمان حتی به فاینل هم نرسید.

دوره بعدی در سال ۱۹۸۹ برای برازیلی‌ها خاص بود. از سال ۱۹۷۰ که سلسائو قهرمان جام‌جهانی شده بود در رده ملی هیچ قهرمانی‌ای کسب نکرده بودند که طولانی‌ترین دوره ناکامی‌شان بود. سرانجام در کوپا آمریکا که میزبان بودند، قهرمان شدند که اولین قهرمانی‌شان در این مسابقات بعد از ۴۰ سال بود.

سال ۱۹۹۱ هم آرجانتین به لطف درخشش گابریل باتیستوتا که بهترین گلزن آن دوره بود، بعد از ۳۲ سال قهرمان کوپا آمریکا شد.

از دوره بعد هم داستان دعوت از مهمان‌ها شروع شد که تا همین دوره قبل یک مهمان برجسته و رقیبی بزرگ یعنی مکزیک کنار قدرت‌های آمریکای جنوبی به رقابت پرداخت. از اتفاق‌های ویژه چند دوره قبلی می‌توان به کسب ۴ قهرمانی برازیل اشاره کرد، که البته سلسائو هم آخرین قهرمانی‌اش به سال ۲۰۰۷ برمی‌گردد. ۲ قهرمانی این تیم با پیروزی برابر رقیب دیرینه یعنی آرجانتین رقم خورد. آلبی‌سلسته از سال ۱۹۹۳ دیگر قهرمان نشد، در حالی که سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۱۵ کلمبیا و چیلی هم به جمع تیم‌های قهرمان پیوستند. چیلی در اتفاقی کم‌نظیر در ۲ فاینل متوالی در ضربات‌پنالتی آرژانتین را شکست داد تا همچنان لیونل مسی حسرت قهرمانیِ ملی داشته باشد.

تغییر، تغییر و باز هم تغییر!

فراموش نکنید در پی تغییرات بسیار زیاد کوپا آمریکا از بدو تولد تا امروز، از سال ۲۰۰۱ تورنمنت به‌جای هر ۲ سال، هر ۳ سال یک‌بار برگزار شد. فکر نکنید این آخرین تغییر کوپا آمریکا بوده، چراکه چندی پیش تصمیم گرفته شد مسابقات ملی قاره آمریکای جنوبی از دوره بعد سال‌های زوج و همان سال برگزاری جام ملت‌های اروپا برگزار شود. یعنی سال بعد هم کوپا آمریکا خواهیم داشت که میزبان‌ها آرجانتین و کلمبیا هستند و مسابقات به‌صورت ۲ گروه شمال و جنوب برگزار خواهد شد. سپس هر ۴ سال یک‌بار شاهد برگزاری کوپا آمریکا خواهیم بود. آیا این آخرین تغییراتی است که در کوپا آمریکا داده می‌شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super