صفحه نخست / گوناگون / احتمال ابتلا به زوال عقل در این افراد سه برابر بیشتر است

احتمال ابتلا به زوال عقل در این افراد سه برابر بیشتر است

محققان دانشگاه اندونیزیا در این مطالعه برای مشخص کردن افرادی که در معرض بیشترین خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند، سلامت ۱۰۶ فرد بالای ۶۰ سال را در جاکارتا بررسی کردند.

محققان در این مطالعه مواردی مانند سطح تحصیلات، سابقه دیابت، کلسترول، فعالیت‌های اجتماعی، ورزش فزیکی، سیگرت کشیدن، وزن بدن و افسردگی را نیز مد نظر قرار دادند.

نتایج این مطالعه نشان داد که سابقه کلسترول بالا، تاثیرگذارترین عامل بروز زوال عقل در افراد سالخورده است به طوری‌که کلسترول بالا می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را در یک فرد سالخورده سه برابر افزایش دهد.

محققان ابراز داشتند که برخورداری از سابقه کلسترول بالا یک عامل بزرگ در احتمال ابتلای فرد به این اختلال ناتوان کننده مغزی است و خطر آن از خطر سیگرت کشیدن، ورزش نکردن و یا اضافه وزن داشتن و چاق بودن برای ابتلا به زوال عقل بیشتر است.

کلسترول بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد پلاک‌هایی در مغز شود که موجب ابتلا به آلزایمر – رایج‌ترین شکل زوال عقل- می‌شود. یافته‌های این مطالعه تاکیدی است بر نتایج مطالعات قبلی که نسبت به خطرات کلسترول بالا هشدار می‌دهند. کلسترول بالا از خوارکی‌هایی مانند لبنیات و گوشت سرخ حاصل می‌شود که مقدار زیادی چربی اشباع دارند.

محققان می‌گویند افرادی که در دهه ۶۰ سالگی خود بسر می‌برند باید این خوراکی‌ها را کمتر مصرف و بیشتر ورزش کنند تا خطر ابتلا به آلزایمر را در خود کاهش دهند.

این مطالعه در مجله Enfermería Clínica منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super