صفحه نخست / گوناگون / خطرات چاقی بالای صحت جگر انسان

خطرات چاقی بالای صحت جگر انسان

متخصصان با بیان ارتباط میان اضافه وزن و پیری‌ زودرس جگر اظهار داشتند: به این ترتیب می‌توان توجیه کرد که چرا چاقی با بیماری‌هایی همچون سرطان جگر و مقاومت انسولینی مرتبط است.

«استیو هوروات» از دانشکده صحت عمومی لس‌آنجلس و متخصص ارشد این مطالعه گفت: هنوز کاملا مشخص نیست که فرسودگی کبد به طور مستقیم با خطر فزاینده ابتلا به برخی بیماری‌های خاص مرتبط باشد اما احتمالا در افرادی که کبدشان زودتر فرسوده می‌شود ضرورت مراقبت‌های بیشتر برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های خاص و کنترل وزن افزایش می‌یابد.

«پیری وراژنتیک» به میزان تحلیل رفتن و فرسوده شدن بافت‌های مختلف بدن گفته می‌شود. بر اساس سیستمی موسوم به «ساعت پیری وراژنتیک» اکثریت بافت‌ها، انواع سلول‌ها و اعضای داخلی بدن با سرعتی مشابه روند پیر شدن را طی می‌کنند اما این روند ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

هوروات افزود: برخی افراد کاملا از افراد دیگر پیرتر به نظر می‌آیند که ژنتیک نقش بزرگی در این زمینه بازی می‌کند. بررسی‌ها حاکی از آن است که حدود ۴۰ فیصد تغییرات و شکل‌ها در «پیری وراژنتیک»، عامل ژنتیکی دارد.

به گفته این متخصص،‌ هدف از این مطالعه درک این مطلب بوده که چرا بدن فرسوده و پیر می‌شود. به همین دلیل به بررسی ۱۱۹۰ نمونه از بافت‌های انسانی از جمله نمونه‌هایی از ۱۳۰ جگر انسان پرداخته شد.

متخصصان امریکایی دریافتند که به ازای هر ۱۰ واحد افزایش شاخص توده بدنی، میزان پیری وراژنتیک در جگر سه سال افزایش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super